Kawy możemy podzielić na 3 podstawowe odmiany botaniczne.
Wyróżniamy 3 podstawowe gatunki botanicze: arabicę, robustę i librecę. Przyjrzyjmy się teraz ich udziałowi w ogólnoświatowej produkcji kawy i goryczy.
Arabica, najbardziej popularny gatunek kawy.
Arabica – to najbardziej popularny gatunek kawy, który oferuje nam najwięcej doznań smakowych. Stanowi około 70% światowej produkcji upraw. Uprawiana jest w tzw. pasie kawowym, czyli pasie między Zwrotnikiem Raka a Koziorożca, gdzie panują najlepsze warunki klimatyczne dla kawy.
W Arabice jest mniej kofeiny niż w robuście, przez co jest mniej „gorzka”, ale jednocześnie bardziej narażona na wiele szkodników i chorób. Kto by pomyślał, że gorycz kawy może mieć wpływ na podatność na choroby i szkodniki.
Robusta ma moc kofeiny.
Robusta- to drugi najbardziej popularny gatunek kawy. Stanowi około 30% światowej produkcji kawy. Również rośnie w pasie kawowym, jednak jej wymagania są o wiele mniejsze niż Arabice. Rośnie na mniejszych wysokościach, przez co szybciej dojrzewa, nie nabierając tylu aromatów co Arabica. Robusta ma więcej kofeiny, niż Arabica, przez co ma więcej goryczki w smaku. Większa ilość kofeiny czyni ją mniej wrażliwą na szkodniki i choroby. Jest używana m.in. do blendów pod espresso.
Libreca, ma moc kawy rozpuszczalnej.
Libreca – to trzeci gatunek kawy. Stanowi około 1% światowej produkcji. Rośnie na terenach nizinnych, charakteryzuje się dużymi zbiorami, nie ma jednak dużych walorów smakowych. Najczęściej stosowana do kaw blendowych niższej jakości, kaw rozpuszczalnych, oraz na rynek wewnętrzny.
Kawę możemy podzielić także pod względem ich pochodzenia.
Dalszy podstawowy podział, to kawy Ameryki Środkowej i Południowej, Kawy z Afryki, oraz kawy z Azji.
Pochodzenia kawy wiąże się ściśle z ich posmakiem.
Ameryka Środkowa i Południowa czekoladą, orzechami i karmelem stoją.
Ameryka Środkowa i Południowa to m.in. Brazylia, Gwatemala, Honduras. W tych kawach możemy odnaleźć czekoladę, orzechy, karmel, kakao, słodką wiśnie czy żurawinę Charakteryzują się dość niską kwasowością.
Afryka kolebka kaw kwiatowo-owocowych.
Afryka to kolebka kawy, gdzie możemy odnaleźć pełną gamę smaków i aromatów. Górzysty teren, spora wysokość nad poziomem morza, żyzna gleba (często wulkaniczna), dzikość przyrody, to dominujące, warunki dla kaw kwiatowo-owocowych. Cytrusy, owoce leśne, kwiatowość. To charakterystyka kaw z Afryki. Nie bójmy się ich owocowości 🙂
Azja kolebka kaw wyrazistych.
Azja pomimo tego, że jest światowym producentem upraw kawy, nie jest znana z dużej popularności wśród kawoszy. Kawy azjatyckie, a w szczególności te pochodzące z Indii, mają bardzo wyrazisty smak, podobny do orzecha ziemnego i większe natężenie goryczy. Ta gorycz nie podoba się większości konsumentów kaw.
Co nie zmienia faktu, że kawy azjatyckie są zróżnicowane: znajdziemy wśród nich zarówno wysoko kofeinową Robustę, jak i Arabikę.
W kawie Azji i Oceanii możemy znaleźć niespotykane nigdzie indziej nuty egzotycznych owoców. Kawa z Indii może posiadać posmak rabarbaru, czerwonych owoców, a także tytoniu:)
Kawy Azjatyckie to dobry wybór dla fanów mocnych kaw
Kawy z Azji to coś dla tych, którzy nie są fanami kaw lekkich. To gratka dla smakoszy wyrazistego, czarnego napoju.
Nadają się świetnie do wypróbowania alternatywnych metod parzenia kaw.
Podział kaw pod względem metody obróbki.
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na smak kawy oraz ich body (gęstość), to metoda obróbki.
Wyróżniamy dwie podstawowe metody obróbki kaw:
Metoda sucha (dry), natural jako najstarsza metoda obróbki dostarczająca kaw mocno owocowych.
Przy tej metodzie nie używa się wody, co jest znaczące dla krajów, które mają deficyt wody. Wisienki suszy się na słońcu, przez kilka dni, na specjalnych łożach, w których jest bardzo dobra cyrkulacja powietrza. W Ameryce Środkowej suszy się na tzw. Patiach. Gdy są suche, ściąga się miąższ i dalej dosusza.
Kawa nie może schnąć ani za wolno, ani za szybko. Kawy, które schną na grubszej warstwie, mają w profilu nuty „winne”. By kawa była bezpieczna dla naszych młynków odkamienia się ją w urządzeniu zwanym destonerem. Metodą tą uzyskujemy kawy mocno owocowe. Charakteryzują się one sporym body (gęstością), słodyczą, niższą kwasowość niż kawy obróbki mytej.
Metoda mokra (wet), jako metoda obróbki dostarczająca kaw kwasowych.
Po dostarczeniu owoców następuje wstępna selekcja. Usuwane są wszelkie owoce, które nie spełniają standardów. Następnie owoce trafiają do urządzenia zwanego depulpera, gdzie są częściowo obdzierane z miąższu. Kolejna selekcja, na dno opadają cięższe dobre ziarna, na powierzchni zostają gorsze ziarna, oraz wszelkie „zabrudzenia”. Następnie są wrzucane do wody, gdzie odpada reszta miąższu i powstaje wstępna fermentacja. Tu również cały czas prowadzi się selekcję ziaren, które mają niższą gęstość lub mają widoczne defekty. Po takiej kąpieli i namaczaniu kawa jest suszona na słońcu. Podczas suszenia, cały czas trwa selekcja ziaren.
Kawy metody mokrej charakteryzują się transparentnością, mniejszą gęstością w porównaniu z metodą suchą, są czystsze w smaku, mają większą kwasowość.
A teraz zapraszam na kawowe zakupy. Na który rodzaj kawy masz dziś ochotę?
Inspiracją do wpisu jest strona www.Roastains